
MSI MEG Ai1600T PCIE5 1600W 80 Plus Titanium Fully Modular Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU239867355
৳78,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI MEG Ai1600T PCIE5 1600W 80 Plus Titanium Fully Modular Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Efficiency (Approx.) | Up to 94% |
| Certification | 80 Plus Titanium |
| Fan Size | 135 mm |
| Others | Fan Bearing: Double Ball Bearing Protection: OCP / OTP / OPP / SCP / OVP / UVP / SIP / NLO |
| Fan Bearing | Double Ball Bearing Protection |
| Input | |
| Voltage | 100~240 VAC |
| Frequency Range | 50-60Hz |
| Output | |
| Modular Type | Fully Modular |
| Total Power | 1600W |
| Peak Power | Power Excursion: 3840W (*up to 240% of the PSU's rated power for 100μs) |
| Power Excursion | 3840W (*up to 240% of the PSU's rated power for 100μs) |
| Connector | |
| Main Power | ATX (24 pin) x1 |
| CPU | EPS (4+4 pin) x2 |
| PCI-E | PCI-E 5.1 (16 pin) x2 (600W) PCI-E (6+2 pin) x9 |
| SATA | SATA (15) x8 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Years |








