
MSI MAG A1000GL PCIE5 1000W 80 Plus Gold Full Modular Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU541178636
৳20,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI MAG A1000GL PCIE5 1000W 80 Plus Gold Full Modular Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Efficiency (Approx.) | Up to 90% |
| Certification | 80 Plus Gold |
| Fan Size | 135 mm |
| Others | Fan Bearing: Fluid Dynamic Bearing Protection: OCP / OVP / OPP / OTP / SCP / UVP |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing Protection |
| Input | |
| Voltage | 100~240 VAC |
| Frequency Range | 50-60Hz |
| Output | |
| Modular Type | Fully Modular |
| Total Power | 1000W |
| Peak Power | Power Excursion: 2000W (*up to 200% of the PSU's rated power for 100μs) |
| Power Excursion | 2000W (*up to 200% of the PSU's rated power for 100μs) |
| Connector | |
| Main Power | ATX (24 pin) x1 |
| CPU | EPS (4+4 pin) x2 |
| PCI-E | PCI-E 5.0 (16 pin) x1 (600W) PCI-E (6+2 pin) x4 |
| SATA | SATA CONNECTOR x 12 |
| Molex | 4 |
| Floppy | FDD (4 pin) x 1 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Years |








