
NZXT C850 Gold ATX 3.1 850 Watt 80 Plus Gold Full Modular Power Supply White Price in Bangladesh
Product Code: PSU861465034
৳16,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT C850 Gold ATX 3.1 850 Watt 80 Plus Gold Full Modular Power Supply White Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Efficiency (Approx.) | 10% loading: 85.8% @115Vac 20% loading: 89.5% @115Vac 50% loading: 91.7% @115Vac 100% loading: 89.2% @115Vac |
| 10% loading | 85.8% @115Vac 20% loading |
| Certification | 80 Plus Gold |
| Fan Size | 135mm fluid dynamic bearing fan |
| Others | Fan Specs: Dimensions:135 x 135 x 25 mm Speed: 2300 ± 10% RPM Airflow: 93.02 CFM (Min.) Noise: 44.5 dBA max Bearing: Fluid Dynamic Bearing (FDB) Operation: MTBF: 100,000 hours Temperature: 0 - 50 °C Cable Specs: 24-pin ATX Power Cable: 600mm with nylon sleeving 4+4-pin CPU Power Cable: 700mm with nylon sleeving 8-pin CPU Power Cable: 700mm with nylon sleeving 6+2-pin PCIe Power Cable: 650mm with nylon sleeving 16-pin (12+4) 12V-2x6 PCIe Cable: 650mm with nylon sleeving SATA Cable: 500 + 150mm Peripherals Cable: 500 + 150mm |
| Fan Specs | Dimensions |
| Input | |
| Voltage | 200 - 240Vac |
| Frequency Range | 50Hz-60Hz |
| Current | 10A-5A |
| Output | |
| Modular Type | Full Modular |
| Total Power | 850 Watts |
| AC Input | 200 - 240Vac: 10A-5A 50Hz-60Hz |
| 200 - 240Vac | 10A-5A 50Hz-60Hz |
| DC Output | 3.3V / +5V: 22A (120W) 12V: 70.83A (850W) 5Vsb: 3A (15W) Total: 850W |
| 3.3V / +5V | 22A (120W) 12V |
| Connector | |
| Main Power | 24-pin ATX Power Cable: 1 |
| 24-pin ATX Power Cable | 1 |
| CPU | 4+4-pin CPU Power Cable: 1 8-pin CPU Power Cable: 1 |
| 4+4-pin CPU Power Cable | 1 8-pin CPU Power Cable |
| PCI-E | 6+2-pin PCIe Power Cable: 3 16-pin (12+4) 12V-2x6 PCIe Cable: 1 |
| 6+2-pin PCIe Power Cable | 3 16-pin (12+4) 12V-2x6 PCIe Cable |
| SATA | SATA Cable: 12 |
| SATA Cable | 12 |
| Molex | Peripherals Cable: 4 |
| Peripherals Cable | 4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10-years warranty |








