Gigabyte GP-UD1600PM PG5 1600W 80 PLUS Platinum Full Modular ATX Power Supply
Gigabyte GP-UD1600PM PG5 1600W 80 PLUS Platinum Full Modular ATX Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU154264118
27,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gigabyte GP-UD1600PM PG5 1600W 80 PLUS Platinum Full Modular ATX Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
Key Features
Efficiency (Approx.)92% at typical load
Certification80 PLUS Platinum
Fan Size140mm Double Ball Bearing fan
Input
Voltage100-240 Vac (full range)
Frequency Range60-50 Hz
Current15-7.5A
Output
Total Power1600W
Connector
Main PowerATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
ATX/MB 20+4 Pin x 1610mm*1
CPUCPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm*2
CPU/EPS 4+4 Pin x 2650mm*2
PCI-EPCI-E 16 Pin x 2 : 700mm*2 PCI-E 16 Pin to PCI-E 8 pin x 2 : 700mm*2 PCI-E 6+2 Pin x 8 : 650mm+150mm*4
PCI-E 16 Pin x 2700mm*2 PCI-E 16 Pin to PCI-E 8 pin x 2
SATASATA x 16 : 650mm+150mm+150mm+150mm*4
SATA x 16650mm+150mm+150mm+150mm*4
Floppy4 Pin Peripheral x 6 + 4 Pin floppy x 2 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
4 Pin Peripheral x 6 + 4 Pin floppy x 2600mm+150mm+150mm+150mm*2