
Gigabyte GP-UD1600PM PG5 1600W 80 PLUS Platinum Full Modular ATX Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU154264118
৳27,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Gigabyte GP-UD1600PM PG5 1600W 80 PLUS Platinum Full Modular ATX Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Efficiency (Approx.) | 92% at typical load |
| Certification | 80 PLUS Platinum |
| Fan Size | 140mm Double Ball Bearing fan |
| Input | |
| Voltage | 100-240 Vac (full range) |
| Frequency Range | 60-50 Hz |
| Current | 15-7.5A |
| Output | |
| Total Power | 1600W |
| Connector | |
| Main Power | ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1 |
| ATX/MB 20+4 Pin x 1 | 610mm*1 |
| CPU | CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm*2 |
| CPU/EPS 4+4 Pin x 2 | 650mm*2 |
| PCI-E | PCI-E 16 Pin x 2 : 700mm*2 PCI-E 16 Pin to PCI-E 8 pin x 2 : 700mm*2 PCI-E 6+2 Pin x 8 : 650mm+150mm*4 |
| PCI-E 16 Pin x 2 | 700mm*2 PCI-E 16 Pin to PCI-E 8 pin x 2 |
| SATA | SATA x 16 : 650mm+150mm+150mm+150mm*4 |
| SATA x 16 | 650mm+150mm+150mm+150mm*4 |
| Floppy | 4 Pin Peripheral x 6 + 4 Pin floppy x 2 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2 |
| 4 Pin Peripheral x 6 + 4 Pin floppy x 2 | 600mm+150mm+150mm+150mm*2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Years |








