
Cougar GLE 1000W 80 Plus Gold Full-Modular ATX Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU421296532
৳20,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar GLE 1000W 80 Plus Gold Full-Modular ATX Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Efficiency (Approx.) | Up to 91% efficiency |
| Certification | 80+ Gold |
| Fan Size | 135mm HDB fan |
| Others | UVP (Under Voltage Protection) OVP (Over Voltage Protection) SCP (Short-Circuit Protection) OPP (Over Power Protection) OCP (Overcurrent Protection) OTP (Over Temperature Protection) |
| Input | |
| Voltage | 100-240V |
| Output | |
| Modular Type | Full Modular |
| Total Power | 1000W |
| AC Input | AC100-240V~ 50-60Hz 15-7.5A |
| DC Output | +3.3V / +5V: 20A / 20A (120W) +12V: 100A (1200W) -12V: 0.3A (3.6W) +5Vsb: 3A (15W) |
| +3.3V / +5V | 20A / 20A (120W) +12V |
| Connector | |
| Main Power | 1 x Main 24(20+4) Pins |
| CPU | 2 x CPU 8(4+4) Pins |
| PCI-E | 6 x PCI-E 8(6+2) Pins |
| SATA | 12 x S-ATA 5 Pins |
| Molex | 4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Year Warranty |








