
Corsair SF-L Series SF1000L 1000W 80 PLUS Gold Fully Modular Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU915532613
৳22,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair SF-L Series SF1000L 1000W 80 PLUS Gold Fully Modular Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Continuous Power | 1000 Watts |
| Efficiency (Approx.) | up to 90% |
| Certification | 80 PLUS Gold Certification |
| Fan Size | 120mm |
| Others | ATX12V Version: 3.1 Fan Bearing Technology: FDB MTBF: 100,000 Hours Dimensions: 125 x 63.5 x 130mm Weight (Kg): 2.28 kg |
| ATX12V Version | 3.1 Fan Bearing Technology |
| Input | |
| Frequency Range | 47 ~ 63 Hz |
| Current | 12A - 6A |
| Output | |
| Modular Type | Full-Moduler |
| Total Power | 1000W |
| AC Input | 100V - 240 V |
| Connector | |
| Main Power | ATX Connector x1 |
| PCI-E | 6 |
| SATA | 12 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Years Warranty |








