
Corsair RMe Series RM850e 850W 80 Plus Gold Fully Modular ATX Power Supply White (UK) Price in Bangladesh
Product Code: PSU322959004
৳15,200
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair RMe Series RM850e 850W 80 Plus Gold Fully Modular ATX Power Supply White (UK) Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Continuous Power | 850W |
| Efficiency (Approx.) | up to 90% |
| Certification | 80 PLUS Gold Certification |
| Fan Size | 120mm |
| Others | Intel ATX 3.1 Certified, PCIe 5.1 compatible Ultra-flexible embossed cables with low-profile combs Native 600W-capable 12V-2x6 cable for high-end GPUs |
| Input | |
| Frequency Range | 47 ~ 63 Hz |
| Current | Input Current: 10A-5A |
| Input Current | 10A-5A |
| Output | |
| Modular Type | Full-Moduler |
| Total Power | 850W |
| AC Input | 100–240V |
| Connector | |
| PCI-E | 3 |
| SATA | 6 |
| Molex | 4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Years Warranty |








