
Corsair RM1000e 1000W 80 Plus Gold Fully Modular ATX 3.1 and PCIe 5.1 Power Supply (NA) Price in Bangladesh
Product Code: PSU546335662
৳18,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair RM1000e 1000W 80 Plus Gold Fully Modular ATX 3.1 and PCIe 5.1 Power Supply (NA) Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Continuous Power | 1000 Watts |
| Efficiency (Approx.) | up to 90% |
| Certification | 80 PLUS Gold Certification |
| Fan Size | 120mm |
| Others | ATX12V Version: 3.1 |
| ATX12V Version | 3.1 |
| Input | |
| Frequency Range | 47 ~ 63 Hz |
| Current | Input Current: 10A-5A |
| Input Current | 10A-5A |
| Output | |
| Modular Type | Full-Moduler |
| Total Power | 1000W |
| AC Input | 100 ~ 240 V AC |
| Connector | |
| Main Power | ATX Connector x1 |
| CPU | 2 |
| PCI-E | 3 |
| SATA | 7 |
| Molex | 4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 10 Years Warranty |








