
Cooler Master MWE Gold 1050 V2 Full Modular 80 Plus Gold Power Supply Price in Bangladesh
Product Code: PSU547799851
৳21,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cooler Master MWE Gold 1050 V2 Full Modular 80 Plus Gold Power Supply Power: Not specified Modular: Not specified Fan Size: Not specified Efficiency Rating: Not specified Form Factor: Not specified Features: None
Specification
| Key Features | |
| Efficiency (Approx.) | 90% @ Typical Load |
| Certification | 80 PLUS Gold certification, |
| Fan Size | 140mm |
| Others | FAN Bearing: FDB FAN Speed: 2200 RPM ATX Version: ATX 12V V2.52 Active PFC Dimensions (L X W X H): 180 x 150 x 86 mm Noise Level @ 20%: 0 dBA Noise Level @ 50%: 14.9 dBA Noise Level @ 100%: 27.3 dBA ERP 2014 LOT 3 Operating Temperature: 0-50°C HOLD UP TIME: >20ms at 100% Load MTBF: >100,000 Hours PROTECTIONS: OVP, OPP, OTP, SCP, OCP, UVP REGULATORY: TUV, CE, CCC, EAC, RCM, cTUVus, FCC, BSMI Wattage: Above 750W |
| FAN Bearing | FDB FAN Speed |
| Input | |
| Voltage | 100-240V |
| Frequency Range | 47-63Hz |
| Current | 13-6A |
| Output | |
| Modular Type | Full Modular |
| Total Power | 80 PLUS Gold power Power Good Signal: 100 - 150 ms |
| 80 PLUS Gold power Power Good Signal | 100 - 150 ms |
| Connector | |
| Main Power | EPS 4+4 PIN CONNECTORS x 1 EPS 8 PIN CONNECTOR x 1 |
| CPU | ATX 24-PIN CONNECTORS x 1 |
| PCI-E | PCI-E 6+2 PIN CONNECTORS x 6 |
| SATA | 12 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty |








