
Xtreme S270W ARGB Mid Tower Casing With 3 ARGB Fan Price in Bangladesh
Product Code: CAS370860114
৳2,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xtreme S270W ARGB Mid Tower Casing With 3 ARGB Fan Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Tempered Glass, Steel |
| Weight | Approximately 7 kg |
| Dimensions | Approx. 450mm x 210mm x 470mm |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Front – 240mm, Top – 120mm |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm ARGB Fan |
| Drive Bays | 2 x 3.5" HDD, 2 x 2.5" SSD |
| I/O Port | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, HD Audio |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Max. 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | Max. 320mm |
| Maximum PSU Length | Bottom mounted, ATX PSU |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








