
Asus ROG STRIX HELIOS GX601 RGB Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS985189823
৳35,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG STRIX HELIOS GX601 RGB Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Front Side, Left Side, Right Side |
| Motherboard Support | EATX (12"x10.9"), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Weight | 18Kg |
| Dimensions | 250 x 565 x 591 mm |
| Front Ports | 1 x Headphone 1 x Microphone 4 x USB 3.1 Gen1 1 x USB 3.1 Gen2 Type C LED Control Button Fan Control Button Reset Button |
| Expansion Slots | 8 expansion slots space 2 (additional vertical) |
| Radiator Support | Front: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm Top: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm (Radiator + Fan Thickness: Max. 60 mm) Rear: 120 mm, 140 mm |
| Front | 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm, 2 x 140 mm Top: 3 x 120 mm, 3 x 140 mm Rear: 1 x 120 mm, 1 x 140 mm |
| Front | 3 x 120 mm, 2 x 140 mm Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 3 x 140 mm Rear: 1 x 140 mm |
| Front | 3 x 140 mm Rear |
| Drive Bays | 4 x 2.5" Bay 2 x 2.5"/3.5" Combo Bay |
| Additional Feature | |
| PSU | 220 mm |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190 mm |
| Maximum Graphics Card Length | 450 mm (Riser Cable above 200mm in length is required for one GPU install in vertical position) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








