
Cougar Airface ECO RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS818967237
৳11,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Cougar Airface ECO RGB Mid Tower E-ATX Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Side Panel |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / CEB / E-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Dimensions | 240(W) x 509(H) x 480(D) (mm) 9.4(W) x 20(H) x 18.9(D) (in) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | up to 360mm |
| Fan Support | Front: 120mm x 3 / 140mm x 2 / 180mm x 2 Top: 120mm x 3 / 140mm x 2 Rear: 120mm x 1 / 140mm x 1 |
| Front | 120mm x 3 / 140mm x 2 / 180mm x 2 Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 180mm ARGB PWM fan x 2 Rear: 120mm ARGB fan x 1 Speed: 180mm ARGB PWM fan : 300-1200 ± 10% RPM 120mm ARGB fan : 1000 ± 10% RPM Connector: 180mm ARGB PWM fan Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 4 Pin PWM (Fan) 120mm ARGB fan Connector: 5V 3 Pin (ARGB) / 3 Pin (Fan) |
| Front | 180mm ARGB PWM fan x 2 Rear |
| Drive Bays | 3.5" Drive Bay: 2 2.5" Drive Bay: 2 (2 SSD trays included) |
| 3.5" Drive Bay | 2 2.5" Drive Bay |
| I/O Port | USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1 USB 3.0 Type-A x 2 4-Pole Headset Audio Jack x 1 RGB Button |
| Others | Vertical GPU Support RGB Sync with M/B |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Water Cooling Support Front: 360mm / 280mm / 240 mm / 140 mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240 mm / 140 mm / 120mm Rear: 140 mm / 120mm |
| Water Cooling Support Front | 360mm / 280mm / 240 mm / 140 mm / 120mm Top |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190 (mm) / 7.5 (in) |
| Maximum Graphics Card Length | 390(mm) / 15.4(in) |
| Maximum PSU Length | 200(mm) / 7.9(in) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








