
NZXT H7 Elite V2 2023 Edition Premium ATX Mid-Tower Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS122858143
৳18,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: NZXT H7 Elite V2 2023 Edition Premium ATX Mid-Tower Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Mesh |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | SGCC Steel, Dark Tinted Tempered Glass (Black only) |
| Weight | 11.36 kg |
| Dimensions | Height: 505mm (With Feet) Width: 230mm Depth: 480mm |
| Height | 505mm (With Feet) Width |
| Front Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (20 Gbps) 1 x Headset Audio Jack |
| Expansion Slots | Standard: 7 |
| Standard | 7 |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm with Push/Pull Top: Up to 360mm Rear: Up to 140mm |
| Front | Up to 360mm with Push/Pull Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Rear: 1 x 120mm / 1 x 140mm Filters: All Air Intakes |
| Front | 3 x 120mm / 3 x 140mm Top |
| Pre- Installed Fans | Front: 3 x F140 RGB Core Fan Rear: 1 x F140Q Airflow Fan (Case Version) |
| Front | 3 x F140 RGB Core Fan Rear |
| Drive Bays | 2.5”: 4+2 3.5”: 2 |
| 2.5” | 4+2 3.5” |
| I/O Port | Fan Connector: 4-pin PWM |
| Fan Connector | 4-pin PWM |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Up to 185mm |
| Maximum Graphics Card Length | Up to 400mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








