
Corsair 9000D RGB Full-Tower E-ATX Casing White Price in Bangladesh
Product Code: CAS869004427
৳53,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Corsair 9000D RGB Full-Tower E-ATX Casing White Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Full-Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX, SSI-EEB |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel |
| Weight | 37.35kg |
| Expansion Slots | 8 Horizontal (or 4 Vertical) + 2 Vertical (For Secondary Motherboard) |
| Radiator Support | Top: 480mm, 420mm, 400mm, 360mm, 280mm, 240mm, 200mm, 140mm, 120mm Front: 480mm, 420mm, 400mm, 360mm, 280mm, 240mm, 200mm, 140mm, 120mm Side: 360mm, 240mm Rear: 240mm, 140mm, 120mm |
| Top | 480mm, 420mm, 400mm, 360mm, 280mm, 240mm, 200mm, 140mm, 120mm Front |
| Fan Support | Top: 8x 120mm, 3x 140mm, 2x 200mm Front: 8x 120mm, 3x 140mm, 2x 200mm Side: 3x 120mm Rear: 2x 120mm, 1x 140mm |
| Top | 8x 120mm, 3x 140mm, 2x 200mm Front |
| Drive Bays | 3.5in x5 2.5in x6 |
| I/O Port | 1x HD Audio; 1x USB Type-E; 1x Supplemental SATA Power; 1x F_PANEL 2x USB 3.2 Gen 2 Type C, 4x USB 3.2 Gen 1 Type A, 1x Audio in/out |
| Others | Compatible Liquid Cooler: H60, H100, H115, H150, H170, NAUTILUS, TITAN |
| Compatible Liquid Cooler | H60, H100, H115, H150, H170, NAUTILUS, TITAN |
| Additional Feature | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180mm |
| Maximum Graphics Card Length | 580mm |
| Maximum PSU Length | 225mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








