
Xtreme 500B ARGB Mid Tower Casing With 3 ARGB Fan Price in Bangladesh
Product Code: CAS261501591
৳3,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xtreme 500B ARGB Mid Tower Casing With 3 ARGB Fan Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | Up to Micro-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Tempered Glass, Steel |
| Dimensions | 430mm (H) x 210mm (W) x 460mm (D) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Front (up to 240mm), Top (up to 240mm), Rear (120mm) |
| Pre- Installed Fans | 3 x 120mm ARGB Fans |
| Drive Bays | 2 x 3.5" HDD, 2 x 2.5" SSD |
| I/O Port | USB 3.0 x 1, USB 2.0 x 2, Audio In/Out |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Max. 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | Max. 340mm |
| Maximum PSU Length | Bottom mounted, ATX PSU |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








