
Xigmatek View II ARGB Mini-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS187439932
৳3,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek View II ARGB Mini-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mini-Tower |
| Tempered Glass Panel | 2-Tempered Glass Panel Design |
| Motherboard Support | up to M-ATX Max |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel |
| Dimensions | 290x195x395mm (LxWxH) |
| Expansion Slots | 4 Standard Slots |
| Radiator Support | Top: 360 Radiator Length Less than 275mm) |
| Top | 360 Radiator Length Less than 275mm) |
| Fan Support | Top: 120mm x2 (Included) PSU Shroud: 120mm x2 (Included) Rear: 120mm x1 (Included) ARGB Control board included |
| Top | 120mm x2 (Included) PSU Shroud |
| Pre- Installed Fans | Pre-Installed 4PCS Z22A Reverse FAN & 1PC Z22A FAN & ARGB PCB |
| Drive Bays | Bottom Panel: 2.5" or 3.5" x1 MB Panel: 3.5" x1 |
| Bottom Panel | 2.5" or 3.5" x1 MB Panel |
| I/O Port | USB 3.0 x 1 USB 2.0 x 2 HD Audio |
| Additional Feature | |
| PSU | Standard PS2 ATX PSU |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 165mm |
| Maximum Graphics Card Length | 285mm |
| Maximum PSU Length | 140mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








