
XIGMATEK Oreo Arctic Tempered Glass Mini Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS270597654
৳4,000
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: XIGMATEK Oreo Arctic Tempered Glass Mini Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mini Tower |
| Front Panel | Elegant Meshed Grill |
| Tempered Glass Panel | Tempered Glass |
| Motherboard Support | M-ATX, ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel |
| Weight | Net Weight 5.3 Kgs Gross Weight 6.2 kgs |
| Dimensions | 420 x 210 x 375 mm (LxWxH) |
| Expansion Slots | 4 |
| Radiator Support | Front: 120 / 140 / 240 / 280/ 360 mm Top: 120 / 140 / 240 mm (RAM length ≤130 mm) Rear: 120 mm |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280/ 360 mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm / 2 x 140 mm Top: 2 x 120 mm / 2 x 140 mm Rear: 1 x 120 mm |
| Front | 3 x 120 mm / 2 x 140 mm Top |
| Pre- Installed Fans | N/A |
| Drive Bays | 3.5 inch/2.5 inch (Combo): 2 |
| 3.5 inch/2.5 inch (Combo) | 2 |
| I/O Port | Power Mic/HD- Audio 1X USB 3.0, 2 X USB 2.0 port, 1 X Power button, 1 X Restart button, |
| Additional Feature | |
| PSU | ≤ 194 mm (with HDD) ≤ 350 mm (without HDD) |
| Side Panel | Edge-to-edge Tempered Glass Side Panel |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | Max CPU Cooler Height ≤ 165 mm |
| Maximum Graphics Card Length | ≤ 320 mm (Without Front Fan) |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








