
Xigmatek Hero II Air ARGB Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS160800127
৳3,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek Hero II Air ARGB Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Left Tempered Glass |
| Motherboard Support | ATX, M-ATX, Mini ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel |
| Dimensions | 388x195x448 mm (LxWxH) |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots |
| Fan Support | TOP: 120MM X2 OR 140MM X2 FRONT: 120MM X3 (Included) REAR: 120MM X1 (Included) With ARGB Control Board |
| TOP | 120MM X2 OR 140MM X2 FRONT |
| Pre- Installed Fans | Pre-install 4x 120mm Z20A ARGB Fan with ARGB Control board |
| Drive Bays | HDD CAGE: 3.5″ & 2.5″ COMBO X2 MB PANEL: 2.5″ SSD X2 |
| HDD CAGE | 3.5″ & 2.5″ COMBO X2 MB PANEL |
| I/O Port | USB 3.0 X 1 USB 2.0 X 2 HD AUDIO LED SWITCH |
| Others | Superior Airflow Design Effective Heat Dissipation Functionality |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 165mm |
| Maximum Graphics Card Length | 340mm |
| Maximum PSU Length | 165mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








