
Xigmatek Hero II Air 3F Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS874338811
৳3,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek Hero II Air 3F Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Tempered Glass Panel | Left Tempered Glass |
| Motherboard Support | ATX, M-ATX, Mini ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel |
| Dimensions | 388x195x448 mm (LxWxH) |
| Front Ports | USB 3.0 x1, USB-C x1, HD Audio |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots |
| Fan Support | Top: 120mm x2 or 140mm x2 Front: 120mm x3 Rear: 120mm x1 |
| Top | 120mm x2 or 140mm x2 Front |
| Drive Bays | HDD & SSD Bracket: 3.5" & 2.5" Combo x3 |
| HDD & SSD Bracket | 3.5" & 2.5" Combo x3 |
| I/O Port | USB 3.0 x 1, USB-C x 1, HD Audio |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Front: 360 (Radiator Length Less than 400mm) Rear: 120 |
| Front | 360 (Radiator Length Less than 400mm) Rear |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 165mm |
| Maximum Graphics Card Length | 340mm |
| Maximum PSU Length | 165mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








