
XIGMATEK Gaming X RGB Mid Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS322312641
৳4,000
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: XIGMATEK Gaming X RGB Mid Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower Gaming Casing |
| Front Panel | Metallic Design Panel |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, M-ATX, Mini-ATX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel |
| Dimensions | 435mm (L) x 200mm (W) x 435mm (H) |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots |
| Radiator Support | Front: 240mm Rear: 120mm Top: 240mm |
| Front | 240mm Rear |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm or 2 x 140mm Rear: 1 x 120mm Top: 2 x 120mm or 2 x 140mm |
| Front | 3 x 120mm or 2 x 140mm Rear |
| Pre- Installed Fans | 4PCS X24F Fixed RGB Fan |
| Drive Bays | 2.5 inch SSD / HDD x 3 3.5 inch HDD x 3 |
| I/O Port | 3.5 mm Mic/ 3.5 mm HD- Audio 1X USB 3.0, 2 X USB 2.0 port, Power button, Restart button, |
| Additional Feature | |
| PSU | Standard PS2 ATX PSU |
| Side Panel | Glass |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 160mm |
| Maximum Graphics Card Length | 320mm |
| Maximum PSU Length | 165mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








