
Xigmatek Endorphin WD Arctic V2 Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS402112274
৳10,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek Endorphin WD Arctic V2 Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Unique Wooden |
| Tempered Glass Panel | Left Tempered Glass |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, M-ATX, Mini-ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | 0.8mm SPCC Thickness |
| Dimensions | 438x245x473mm (LxWxH) |
| Front Ports | USB 3.0 x1, USB-C x1, HD Audio |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots |
| Radiator Support | MB Panel: 240mm(ATX MB Only) Top: 360mm Rear: 120mm |
| MB Panel | 240mm(ATX MB Only) Top |
| Fan Support | Top: 120mm or 140mm x3 MB Panel: 120mm x3(ATX MB Only) PSU Shroud: 120mm x3 Rear: 120mm |
| Top | 120mm or 140mm x3 MB Panel |
| Drive Bays | HDD & SSD Bracket: 3.5" & 2.5" Combo x3 |
| HDD & SSD Bracket | 3.5" & 2.5" Combo x3 |
| I/O Port | USB 3.0 x 1, USB-C x 1, HD Audio |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190mm |
| Maximum Graphics Card Length | 270mm (Liquid Cooler on MB Panel) 350mm (No Liquid Cooler on MB Panel) |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








