
Xigmatek Endorphin Ultra Arctic Mid Tower RGB Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS136715329
৳12,300
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek Endorphin Ultra Arctic Mid Tower RGB Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, M-ATX, and Mini ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | 0.8mm SPCC Thickness |
| Dimensions | 435x245x473mm |
| Front Ports | 1 x USB3.0, 1 x USB-C, HD Audio |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots |
| Fan Support | Bottom: 120mm x1 or 140mm x1 Rear: 120mm x1 Top: 120mm or 140mm x3 MB Panel: 120mm x3 (ATX MB Only) |
| Bottom | 120mm x1 or 140mm x1 Rear |
| Pre- Installed Fans | No |
| Drive Bays | 3.5" HDD x3 2.5" SSD x3 |
| Additional Feature | |
| PSU | Standard PS2 ATX PSU |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 190mm |
| Maximum Graphics Card Length | 420mm (No Liquid Cooler on MB Panel) 270mm (Liquid Cooler on MB Panel) |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








