
Xigmatek Endorphin Air V2 Mid Tower ATX Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS196668346
৳8,100
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek Endorphin Air V2 Mid Tower ATX Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Two-Sided Tempered Glass |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, M-ATX, Mini ITX |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Material | Steel |
| Dimensions | 435x218x456mm(LxWxH) |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots |
| Radiator Support | Top: 360mm (Memory Height ≤45mm) MB Panel: 240mm (EATX MB Width ≤28cm) Rear: 120mm |
| Top | 360mm (Memory Height ≤45mm) MB Panel |
| Fan Support | Top: 120mm x3 or 140mm x2 MB: 120mm x3 (EATX MB Width ≤28cm) HDD Cage: 120mm x1 PSU Shroud: 120mm x2 Rear: 120mm x1 |
| Top | 120mm x3 or 140mm x2 MB |
| Pre- Installed Fans | No |
| Drive Bays | HDD Cage(Bottom): 3.5″ x1 HDD Cage(Top): 3.5″ & 2.5″ Combo x1 SSD Bracket: 2.5″ x2 |
| HDD Cage(Bottom) | 3.5″ x1 HDD Cage(Top) |
| I/O Port | USB3.0 x2 Type C x1 HD Audio |
| Additional Feature | |
| PSU | Standard PS2 ATX PSU |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 285mm (Fan on MB Panel) 420mm (No Fan on MB Panel) |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








