
XIGMATEK Elite 1 Arctic Mid-Tower ARGB Gaming Case Price in Bangladesh
Product Code: CAS455894045
৳5,500
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: XIGMATEK Elite 1 Arctic Mid-Tower ARGB Gaming Case Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid Tower |
| Tempered Glass Panel | Tempered Glass Side Panel |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Steel |
| Dimensions | 366 x 216 x 463 mm (LxWxH) |
| Expansion Slots | 7 |
| Radiator Support | Front: 360mm Top: 240mm Rear: 120mm |
| Front | 360mm Top |
| Fan Support | Front: 3 x 120 mm or 2 x 140mm Rear: 1 x 120 mm Top: 2 x 120mm or 2 x 140mm |
| Front | 3 x 120 mm or 2 x 140mm Rear |
| Drive Bays | HDD Cage: 2.5" & 3.5" Combo x2 SSD Bracket: 2.5" SSD x2 |
| HDD Cage | 2.5" & 3.5" Combo x2 SSD Bracket |
| I/O Port | 1X USB 3.0, 2 X USB 2.0 port, HD Audio |
| Additional Feature | |
| Cooling System | Liquid Cooling Support |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 320mm |
| Maximum PSU Length | 165mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








