
Xigmatek CUBI Arctic Mid-Tower Gaming Casing Price in Bangladesh
Product Code: CAS953447127
৳12,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xigmatek CUBI Arctic Mid-Tower Gaming Casing Motherboard Support: Not specified Case Type: Not specified Pre-Installed Fans: Not specified Material: Not specified Features: None
Specification
| Case Type | |
| Type | Mid-Tower |
| Front Panel | Tempered Glass |
| Tempered Glass Panel | Front & Left Tempered Glass |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, M-ATX, Mini ITX |
| External Features | |
| Color(s) | White |
| Material | Tempered Glass and Steel |
| Dimensions | 428x310x473mm (LxWxH) |
| Front Ports | USB 3.0 x1, USB-C x1, HD Audio |
| Expansion Slots | 7 Standard Slots 3 Vertical Slots |
| Radiator Support | Top: 360 MB Panel: 240 (E-ATX MB Width ≤28cm) Bottom: 360 |
| Top | 360 MB Panel |
| Fan Support | Top: 120mm x3 MB Panel: 120mm x2 or 140mm x2 Bottom: 120mm x3 Rear: 120mm x1 |
| Top | 120mm x3 MB Panel |
| Drive Bays | HDD & SSD Bracket : 3.5″ x2 & 2.5″ x1 Rear SSD Bay: 2.5″ x1 |
| HDD & SSD Bracket | 3.5″ x2 & 2.5″ x1 Rear SSD Bay |
| I/O Port | USB 3.0 x 1, USB-C x 1, HD Audio |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 180mm |
| Maximum Graphics Card Length | 285mm (Liquid Cooler on MB Panel) 420mm (No Liquid Cooler on MB Panel) |
| Maximum PSU Length | 200mm |
| Warranty | |
| Warranty | No Warranty |








