
Xiaomi Redmi G27U 27 Inch 160Hz 4K IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON606198157
৳42,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xiaomi Redmi G27U 27 Inch 160Hz 4K IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27" |
| Display Type | 4K |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 4K (3840×2160) FHD (1920x 1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 163 PPI |
| Pixel pitch(MM) | 0.1554 mm |
| Display Surface | Anti-glare, matte |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Brightness | 400 nits (cd/m2) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 160Hz @ 4K 320Hz @1080P (FHD) |
| Color Support | 10-bit, factory calibrated ΔE < 1 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Response Time | 1ms |
| HDR | HDR400 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | YES (Customizable) |
| Flicker Free | YES |
| Low Blue Light | TÜV Rheinland Certified |
| G-Sync Support | YES |
| Free Sync Support | YES |
| HDCP | YES |
| Others | Display Stream Compression (DSC) |
| Connectivity | |
| Display Port | 2×DisplayPort 2.1 |
| HDMI | 2×HDMI 2.1 |
| Audio Jack | Yes (3.5mm) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | YES |
| Swivel | YES |
| Pivot | YES |
| Height Adjustment | YES |
| Vesa Wall Mount | 75 x 75mm |
| Security Locker | Kensington Slot |
| Others | Ergonomic stand with cable management |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 613.3 x 170 x 451.7mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Power | |
| Type | External power adapter |
| Power Consumption | < 35W typical, < 0.5W standby |
| Voltage | 100–240V AC, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 01-year warranty |








