
Asus ROG Strix XG279CNS 27" Fast IPS 380Hz Full HD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON260924925
৳46,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus ROG Strix XG279CNS 27" Fast IPS 380Hz Full HD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.311mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| (CR≧10, H/V) | 178°/ 178° |
| Brightness | 400cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 380Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | Color Space (sRGB): 110% |
| Color Space (sRGB) | 110% |
| Response Time | 1ms(GTG), 0.3ms(min.) |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| HDCP | Yes, 2.3 |
| Others | Game Visual, VRR Technology, ELMB Sync, Shadow Boost, Aspect Control, Display Widget Center |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x1 (HBR3) |
| HDMI | HDMI (v2.0) x1 |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery: 7.5W |
| USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery | 7.5W |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+45° ~ -45°) |
| Pivot | Yes (+90° ~ -90°) |
| Height Adjustment | 0~120mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Phys. Dimension with Stand (W x H x D): 61.41 x 21.88 x 51.03 cm (24.18" x 8.61" x 20.09") Phys. Dimension without Stand (W x H x D): 61.42 x 6.58 x 36.67 cm (24.18" x 2.59" x 14.44") Box Dimension (W x H x D): 82.8 x 17.6 x 47.6 cm (32.60" x 6.93" x 18.74") |
| Phys. Dimension with Stand (W x H x D) | 61.41 x 21.88 x 51.03 cm (24.18" x 8.61" x 20.09") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) |
| Weight | Net Weight with Stand: 6.5 kg (14.33 lbs) Net Weight without Stand: 3.9 kg (8.60 lbs) Gross Weight: 9.0 kg (19.84 lbs) |
| Net Weight with Stand | 6.5 kg (14.33 lbs) Net Weight without Stand |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: 20W Power Saving Mode: 0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Power Consumption | 20W Power Saving Mode |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Others | Digital Signal Frequency: HDMI: 27~404 KHz (H) / 48~360 Hz (V) DP: 470~470 KHz (H) / 48~380 Hz (V) Certificate: TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 380Hz VESA DisplayHDR 400 AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible |
| Digital Signal Frequency | HDMI |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |








