
Xiaomi Redmi A27U 27" 4K UHD IPS Type-C Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON268499183
৳36,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Xiaomi Redmi A27U 27" 4K UHD IPS Type-C Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 4K UHD (3840 × 2160) |
| Pixel pitch(MM) | 0.1554(H) x 0.1554(V) mm |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178 °/178 ° |
| Brightness | 300nits (typical) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (typical) |
| 1200 | 1 (typical) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 1.07 billion |
| Response Time | 6ms |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | 2x DisplayPort 1.4 |
| HDMI | 2x HDMI 2.0 |
| USB Type-C | 1x Type-C |
| Audio Jack | 1x Audio Jack |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° to 21° |
| Vesa Wall Mount | VESA 75x75mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | 613x185x511mm (including base) |
| Weight | 5.2 Kg (including base) |
| Power | |
| Power Consumption | Power Input: 24V 2A Rated Power: 48W |
| Power Input | 24V 2A Rated Power |
| Voltage | 24V 2A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |








