Walton WD238I11 23.8" FHD IPS Monitor
Walton WD238I11 23.8" FHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Walton WD238I11 23.8" FHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size23.8" (60.452cm)
Display TypeLED Backlit Display
Panel TypeIPS
ResolutionFull HD 1920*1080 pixels
Pixel pitch(MM)0.2745*0.2745mm
Display SurfaceHaze Hard coating (3H)
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178° H and 178° V
Brightness300 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate75Hz
Color Support16.7M
Color Gamut85% NTSC
Response Time5ms
HDRYes
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
Others3 Side Frameless
Connectivity
VGA1x VGA
Display Port1x DP1.4
HDMI1x HDMI 2.0
USB Port(s)2x USB3.0 (import), 4x USB3.0 (output)
Audio JackAudio Out
Mechanical Design
TiltPromotion and Demotion
Vesa Wall Mount100x100mm
Physical Specification
ColorBlack
Power
TypeAC 100-240V
Power ConsumptionMax Power Consumption: 60W Standby Power: 0.5W
Max Power Consumption60W Standby Power