
Walton WD238I11 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Silver Price in Bangladesh
Product Code: MON614572178
৳14,600
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Walton WD238I11 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Silver Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 23.8" (60.452cm) |
| Display Type | IPS |
| Panel Type | LED Backlit LCD Display |
| Resolution | FHD (1920*1080 pixels) |
| Display Surface | Haze Hard coating (3H) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | (H/V): 178º/178º (CR>10) |
| (H/V) | 178º/178º (CR>10) |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| 1000 | 1 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | 85% NTSC |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| VGA | VGA*1 |
| Display Port | DP1.4*1 |
| HDMI | HDMI2.0*1 |
| USB Port(s) | USB-B 3.0*1 (import) USB-A 3.0*4 (output) |
| Audio Jack | 1x Audio Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5° to 15° |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Physical Specification | |
| Color | Silver |
| Weight | 4.90 kg ±5% Kg |
| Power | |
| Type | AC |
| Power Consumption | Max Power Consumption: Typical 14W Standby Power: 0.5W |
| Max Power Consumption | Typical 14W Standby Power |
| Voltage | AC 100-240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | Warranty upto 3 years Payable service after 3 years till EOL 3 Years Main Motherboard Warranty 2 Years Panel Warranty 1 Year Adapter/ Power Supply Board Warranty 3 Years Rest of All Spare Parts Warranty and Service |








