Walton WD238I11 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Silver
Walton WD238I11 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Silver Price in Bangladesh
Key Features
Model: Walton WD238I11 23.8" 100Hz FHD IPS Monitor Silver Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size23.8" (60.452cm)
Display TypeIPS
Panel TypeLED Backlit LCD Display
ResolutionFHD (1920*1080 pixels)
Display SurfaceHaze Hard coating (3H)
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle(H/V): 178º/178º (CR>10)
(H/V)178º/178º (CR>10)
Brightness300 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate100Hz
Color Support16.7M
Color Gamut85% NTSC
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
Free Sync SupportYes
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
VGAVGA*1
Display PortDP1.4*1
HDMIHDMI2.0*1
USB Port(s)USB-B 3.0*1 (import) USB-A 3.0*4 (output)
Audio Jack1x Audio Out
Mechanical Design
Tilt-5° to 15°
SwivelYes
PivotYes
Height AdjustmentYes
Vesa Wall Mount100x100mm
Physical Specification
ColorSilver
Weight4.90 kg ±5% Kg
Power
TypeAC
Power ConsumptionMax Power Consumption: Typical 14W Standby Power: 0.5W
Max Power ConsumptionTypical 14W Standby Power