Walton CiNEd WD27GI06 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor
Walton CiNEd WD27GI06 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Walton CiNEd WD27GI06 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27" (68.58 cm)
Display TypeLED Backlit Display
Panel TypeIPS
ResolutionQHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)233.1 × 233.1
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178° H and 178° V
Brightness350 cd/㎡
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate165Hz at DP 144Hz at HDMI
Color Support16.7M Colors
Color GamutNTSC 101%, Adobe RGB 100%
Response Time1 ms (OD)
HDRYes
CurvatureFlat
Others Features3 Side Frameless
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details2W x 2
Connectivity
Display Port2x DP
HDMI2x HDMI
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt-5° to 15°
SwivelYes
PivotYes
Height AdjustmentYes
Vesa Wall MountSupported;75x75mm
Power
TypePower supply: DC 12V 4A Power Input: AC 100-240V,50-60Hz, 1.2A
Power supplyDC 12V 4A Power Input
Power Consumption48W