
Viewsonic XG2737 27" 520Hz IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON302483318
৳95,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Viewsonic XG2737 27" 520Hz IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.311 mm (H) x 0.311 mm (V) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178° (V) |
| Brightness | 400 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 80M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 520Hz |
| Color Support | 16.7 M |
| Color Gamut | NTSC: 89% size (Typ) sRGB: 125% size / 99% coverage (Typ) 8 bit (6 bit + FRC) |
| NTSC | 89% size (Typ) sRGB |
| Response Time | 1ms (GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Backlight Life (Hours): 30000 Hrs (Min) |
| Backlight Life (Hours) | 30000 Hrs (Min) |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Free Sync Premium |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Watts x2 |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort x 1 |
| HDMI | HDMI 2.1 x 2 |
| USB Port(s) | USB 3.2 Type A Down Stream: 2 USB 3.2 Type B Up Stream: 1 |
| USB 3.2 Type A Down Stream | 2 USB 3.2 Type B Up Stream |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Out: 1 |
| 3.5mm Audio Out | 1 |
| Others | Power in: DC Socket (Center Positive) |
| Power in | DC Socket (Center Positive) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 20º |
| Swivel | 90º |
| Pivot | 90º / 90º |
| Height Adjustment | 130 |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock Slot |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (imperial) (wxhxd) Packaging (in.): 26.9 x 17.5 x 8.2 Physical (in.): 24.17 x 15.19~20.31 x 7.48 Physical Without Stand (in.): 24.17 x 14.43 x 2.07 Dimensions (metric) (wxhxd) Packaging (mm): 682 x 445 x 208 Physical (mm): 613.8 x 385.8~515.8 x 190 Physical Without Stand (mm): 613.8 x 366.4 x 52.5 |
| Dimensions (imperial) (wxhxd) Packaging (in.) | 26.9 x 17.5 x 8.2 Physical (in.) |
| Weight | Weight (imperial) Net (lbs): 16.4 Net Without Stand (lbs): 11.8 Gross (lbs): 21.6 Weight (metric) Net (kg): 7.5 Net Without Stand (kg): 5.4 Gross (kg): 9.8 |
| Weight (imperial) Net (lbs) | 16.4 Net Without Stand (lbs) |
| Power | |
| Power Consumption | Consumption (typical): 48W Consumption (max): 71W |
| Consumption (typical) | 48W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Others | Eco Mode (Conserve): 34W Eco Mode (optimized): 40W Stand-by: 0.5W Power Supply: External Power Adaptor |
| Eco Mode (Conserve) | 34W Eco Mode (optimized) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








