
ViewSonic XG272-2K-OLED 27" QHD 240Hz Type-C Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON501723150
৳174,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ViewSonic XG272-2K-OLED 27" QHD 240Hz Type-C Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | OLED |
| Resolution | QHD (2560x1440) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (N/A) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 450 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 150,000:1 (typ) |
| Static Contrast Ratio | 150,000 |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Support | 1.07B |
| Color Gamut | DCI-P3: 97% coverage (Typ) |
| DCI-P3 | 97% coverage (Typ) |
| Response Time | 0.02ms (Typical GTG) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | Internal Speakers: 3Watts x2 |
| Internal Speakers | 3Watts x2 |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort x 2 |
| HDMI | HDMI 2.1 x 2 |
| USB Port(s) | 3 x USB 3.2 Type A Down Stream 1 x USB 3.2 Type B Up Stream |
| USB Type-C | USB 3.2 Type C DisplayPort Alt mode only: 1 (15W power charger) |
| USB 3.2 Type C DisplayPort Alt mode only | 1 (15W power charger) |
| Audio Jack | 1 x 3.5mm Audio Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 20º |
| Swivel | 40º |
| Pivot | 90º / 90º |
| Height Adjustment | 120mm |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (mm): 726 x 507 x 280 Physical (mm): 614 x 458.7~571.6 x 265 Physical Without Stand (mm): 614 x 370 x 68 |
| Packaging (mm) | 726 x 507 x 280 Physical (mm) |
| Weight | Net (kg): 7 Net Without Stand (kg): 4.8 Gross (kg): 10.4 |
| Net (kg) | 7 Net Without Stand (kg) |
| Power | |
| Power Consumption | Consumption (typical): 42W Consumption (max): 55W |
| Consumption (typical) | 42W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Others | Eco Mode (Conserve): 30W Eco Mode (optimized): 34W |
| Eco Mode (Conserve) | 30W Eco Mode (optimized) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








