
Viewsonic XG2709A 27" FHD 240Hz IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON848404498
৳26,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Viewsonic XG2709A 27" FHD 240Hz IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 50M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | NTSC: 72% size (Typ) |
| NTSC | 72% size (Typ) |
| Response Time | 1ms (Typical MPRT) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Backlight Life (Hours): 30000 Hrs (Min) sRGB: 104% size (Typ) Pixel Size: 0.311 mm (H) x 0.311 mm (V) |
| Backlight Life (Hours) | 30000 Hrs (Min) sRGB |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort x 1 |
| HDMI | HDMI 1.4 x 2 |
| Audio Jack | 1 x 3.5mm Audio Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 22º |
| Swivel | 90º |
| Pivot | 90º / 90º |
| Height Adjustment | 130mm |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (mm): 677 x 494 x 168 Physical (mm): 615 x 398.3~528.3 x 228.3 Physical Without Stand (mm): 615 x 363.8 x 46 |
| Packaging (mm) | 677 x 494 x 168 Physical (mm) |
| Weight | Net (kg): 5.6 Net Without Stand (kg): 3.7 Gross (kg): 7.4 |
| Net (kg) | 5.6 Net Without Stand (kg) |
| Power | |
| Power Consumption | Consumption (typical): 30W Consumption (max): 34W |
| Consumption (typical) | 30W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Others | Eco Mode (Conserve): 24W Eco Mode (optimized): 28W |
| Eco Mode (Conserve) | 24W Eco Mode (optimized) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








