
Viewsonic XG2703-GS 27" 165Hz G-SYNC IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON331753100
৳97,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Viewsonic XG2703-GS 27" 165Hz G-SYNC IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | WQHD (2560 x 1440) |
| Pixel pitch(MM) | 0.233 mm (H) x 0.233 mm (V) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178° (V) |
| Brightness | 350 cd/m2 (Typ) |
| Contrast Ratio | 1000 :1 (Typ.) |
| 1000 | 1 (Typ.) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Support | 16.7 M |
| Color Gamut | NTSC: 80% sRGB: 112% |
| NTSC | 80% sRGB |
| Response Time | 7ms |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Backlight Life (Hours): 30000 Hrs (Min) Viewable Area (in.): 27 |
| Backlight Life (Hours) | 30000 Hrs (Min) Viewable Area (in.) |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Yes |
| Others | Digital Sync: TMDS - HDMI (v1.4), PCI-E - DisplayPort (v1.2) |
| Digital Sync | TMDS - HDMI (v1.4), PCI-E - DisplayPort (v1.2) |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Watts x2 |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort: 1 |
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | HDMI 1.4: 1 |
| HDMI 1.4 | 1 |
| USB Port(s) | USB 3.2 Type A Down Stream: 2 USB 3.2 Type B Up Stream: 1 USB 2.0 Type A: 2 |
| USB 3.2 Type A Down Stream | 2 USB 3.2 Type B Up Stream |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Out: 1 |
| 3.5mm Audio Out | 1 |
| Others | Power in: DC Socket (Center Positive) |
| Power in | DC Socket (Center Positive) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 15º |
| Swivel | 350º |
| Pivot | 90º / 0º |
| Height Adjustment | 100 |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock Slot |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (in.): 29.2 x 18.9 x 12 Physical (in.): 24.6 x 16.81~20.96 x 9.9 Physical Without Stand (in.): 24.6 x 15.1 x 2.9 Packaging (mm): 741 x 481 x 306 Physical (mm): 624 x 427.1~532.4 x 250 Physical Without Stand (mm): 624 x 384 x 74 |
| Packaging (in.) | 29.2 x 18.9 x 12 Physical (in.) |
| Weight | Net (lbs): 15.4 Net Without Stand (lbs): 8.8 Gross (lbs): 20.9 Net (kg): 7 Net Without Stand (kg): 4 Gross (kg): 9.5 |
| Net (lbs) | 15.4 Net Without Stand (lbs) |
| Power | |
| Power Consumption | Consumption (typical): 48W Consumption (max): 71W |
| Consumption (typical) | 48W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Others | Eco Mode (Conserve): 34W Eco Mode (optimized): 40W Stand-by: 0.5W Power Supply: External Power Adaptor |
| Eco Mode (Conserve) | 34W Eco Mode (optimized) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








