
ViewSonic VX2779-HD-PRO 27" 180Hz IPS Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON222383074
৳28,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ViewSonic VX2779-HD-PRO 27" 180Hz IPS Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27" |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Pixel pitch(MM) | 0.311 mm (H) x 0.311 mm (V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 50M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 180 |
| Color Support | 8 bit (6 bit + FRC) |
| Color Gamut | NTSC: 72% size (Typ) |
| NTSC | 72% size (Typ) |
| Response Time | 1MS (MPRT) |
| HDR | HDR10 |
| Video Features | |
| Flicker Free | YES |
| Low Blue Light | YES |
| Free Sync Support | Yes |
| Connectivity | |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI1.4 |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 20º |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (in.): 26.8 x 18.1 x 5.3 Physical (in.): 24.2 x 17.9 x 7.1 Physical Without Stand (in.): 24.2 x 14.3 x 1.8 |
| Packaging (in.) | 26.8 x 18.1 x 5.3 Physical (in.) |
| Weight | Net (kg): 4.1 Net Without Stand (kg): 3.7 Gross (kg): 5.5 |
| Net (kg) | 4.1 Net Without Stand (kg) |
| Power | |
| Power Consumption | Eco Mode (Conserve): 24W Eco Mode (optimized): 28W Consumption (typical): 30W Consumption (max): 34W |
| Eco Mode (Conserve) | 24W Eco Mode (optimized) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








