
ViewSonic VX2479A-HD-PRO 24" 240Hz IPS FHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON944959151
৳19,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ViewSonic VX2479A-HD-PRO 24" 240Hz IPS FHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 24" |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 80M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Support | 8 bit (6 bit + FRC) |
| Color Gamut | NTSC: 72% size (Typ) |
| NTSC | 72% size (Typ) |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Connectivity | |
| Display Port | 1xDisplay Port |
| HDMI | 2 x HDMI1.4 |
| Audio Jack | 3.5mm Audio Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 20º |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Dimensions (imperial) (wxhxd) Packaging (in.): 23.8 x 15.7 x 4.7 Physical (in.): 21.33 x 16.2 x 7.09 Physical Without Stand (in.): 21.33 x 12.72 x 1.71 Dimensions (metric) (wxhxd) Packaging (mm): 605 x 400 x 120 Physical (mm): 541.86 x 411.6 x 180 Physical Without Stand (mm): 541.86 x 323 x 43.5 |
| Dimensions (imperial) (wxhxd) Packaging (in.) | 23.8 x 15.7 x 4.7 Physical (in.) |
| Weight | Weight (imperial) Net (lbs): 7.1 Net Without Stand (lbs): 6.1 Gross (lbs): 9.3 Weight (metric) Net (kg): 3.2 Net Without Stand (kg): 2.8 Gross (kg): 4.2 |
| Weight (imperial) Net (lbs) | 7.1 Net Without Stand (lbs) |
| Power | |
| Power Consumption | Eco Mode (Conserve): 19W Eco Mode (optimized): 22W Consumption (typical): 26W Consumption (max): 28W Stand-by: 0.5W Power Supply: External Power Adaptor |
| Eco Mode (Conserve) | 19W Eco Mode (optimized) |
| Voltage | Voltage: AC 100-240V |
| Voltage | AC 100-240V |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








