
ViewSonic VX2276-SH 2 22" 100Hz FHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON489417906
৳15,100
Out of Stock0 review(s)
Key Features
Model: ViewSonic VX2276-SH 2 22" 100Hz FHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 22 Inch |
| Display Type | FHD |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.248 mm (H) x 0.248 mm (V) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 50M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Support | Colors: 16.7M Color Space Support: 8 bit (6 bit + Hi-FRC) Color Gamut: NTSC: 72% size (Typ), sRGB: 103% size (Typ) |
| Colors | 16.7M Color Space Support |
| Color Gamut | 72% NTSC 103% sRGB |
| Response Time | 5ms (Typical GTG) |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Flicker Free | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | No |
| Connectivity | |
| VGA | VGA x 1 |
| HDMI | HDMI 1.4 x 1 |
| Others | Power in: DC Socket (Center Positive) |
| Power in | DC Socket (Center Positive) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 20º |
| Vesa Wall Mount | 75 x 75 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (in.): 22 x 15 x 4.3 Physical (in.): 19.3 x 15 x 7.1 Physical Without Stand (in.): 19.3 x 11.6 x 1.4 Packaging (mm): 560 x 380 x 110 Physical (mm): 490 x 382 x 180 Physical Without Stand (mm): 490 x 294 x 36 |
| Packaging (in.) | 22 x 15 x 4.3 Physical (in.) |
| Weight | Net (lbs): 5.5 Net Without Stand (lbs): 4.2 Gross (lbs): 7.9 Net (kg): 2.5 Net Without Stand (kg): 1.9 Gross (kg): 3.6 |
| Net (lbs) | 5.5 Net Without Stand (lbs) |
| Power | |
| Type | External power adapter |
| Power Consumption | Consumption (typical): 22W Consumption (max): 24W |
| Consumption (typical) | 22W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V, 50/60 Hz |
| Others | Stand-by: 0.5W Eco Mode (Conserve): 14W Eco Mode (optimized): 16W |
| Stand-by | 0.5W Eco Mode (Conserve) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








