
ViewSonic VA2932-MHD 29" Ultrawide WFHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON228737925
৳32,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ViewSonic VA2932-MHD 29" Ultrawide WFHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 29 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | WFHD (2560 x 1080) |
| Pixel pitch(MM) | 0.263 mm (H) x 0.263 mm (V) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| 21 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 80M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Color Support | Colors: 16.7M Color Space Support: 8 bit (6 bit + FRC) |
| Colors | 16.7M Color Space Support |
| Color Gamut | 85% NTSC, 120%sRGB |
| Response Time | 4ms |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Viewable Area (in.): 28.7 Backlight Life (Hours): 30000 Hrs (Min) |
| Viewable Area (in.) | 28.7 Backlight Life (Hours) |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | Adaptive Sync Digital Sync: TMDS - HDMI (v1.4), PCI-E - DisplayPort (v1.4) |
| Adaptive Sync Digital Sync | TMDS - HDMI (v1.4), PCI-E - DisplayPort (v1.4) |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Watts x2 |
| Connectivity | |
| Display Port | 1 x DisplayPort |
| HDMI | 2x HDMI 1.4 |
| Audio Jack | 1 x 3.5mm Audio Out |
| Others | Power in: 3-pin Socket (IEC C14 / CEE22) |
| Power in | 3-pin Socket (IEC C14 / CEE22) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5º / 20º |
| Vesa Wall Mount | 100 x 100 mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (in.): 31.2 x 16.6 x 4.8 Physical (in.): 27.1 x 16.1 x 7.3 Physical Without Stand (in.): 27.1 x 12.1 x 1.9 Packaging (mm): 792 x 422 x 122 Physical (mm): 689 x 408 x 185 Physical Without Stand (mm): 689 x 309 x 48 |
| Packaging (in.) | 31.2 x 16.6 x 4.8 Physical (in.) |
| Weight | Net (lbs): 9.5 Net Without Stand (lbs): 8.1 Gross (lbs): 12.9 Net (kg): 4.3 Net Without Stand (kg): 3.7 Gross (kg): 5.9 |
| Net (lbs) | 9.5 Net Without Stand (lbs) |
| Power | |
| Type | Internal |
| Power Consumption | Consumption (typical): 27W Consumption (max): 30W |
| Consumption (typical) | 27W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Others | Eco Mode (Conserve): 20W Eco Mode (optimized): 24W Stand-by: 0.5W Power Supply: Internal Power Supply |
| Eco Mode (Conserve) | 20W Eco Mode (optimized) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








