
Viewsonic VA270A-H 27” FHD 120Hz IPS Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON655367376
৳20,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Viewsonic VA270A-H 27” FHD 120Hz IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Display Surface | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º horizontal, 178º vertical |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Contrast Ratio | Static Contrast Ratio: 1,000:1 (typ) Dynamic Contrast Ratio: 50M:1 |
| Static Contrast Ratio | 1,000 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | NTSC: 72% size (Typ) |
| NTSC | 72% size (Typ) |
| Response Time | 1ms (Typical MPRT) |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Backlight Life (Hours): 30000 Hrs (Min) sRGB: 104% size (Typ) Pixel Size: 0.311 mm (H) x 0.311 mm (V) |
| Backlight Life (Hours) | 30000 Hrs (Min) sRGB |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Connectivity | |
| VGA | 1 x VGA |
| HDMI | HDMI 1.4 x 1 |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -3º / 15º |
| Vesa Wall Mount | 75 x 75 mm |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Packaging (mm): 676 x 458 x 102 Physical (mm): 613.19 x 447.49 x 188.97 Physical Without Stand (mm): 613.19 x 362.99 x 51.03 |
| Packaging (mm) | 676 x 458 x 102 Physical (mm) |
| Weight | Net (kg): 3.5 Net Without Stand (kg): 3.2 Gross (kg): 4.7 |
| Net (kg) | 3.5 Net Without Stand (kg) |
| Power | |
| Type | External Power Adaptor |
| Power Consumption | Consumption (typical): 28W Consumption (max): 30W |
| Consumption (typical) | 28W Consumption (max) |
| Voltage | AC 100-240V |
| Others | Eco Mode (Conserve): 22W Eco Mode (optimized): 25W |
| Eco Mode (Conserve) | 22W Eco Mode (optimized) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








