Samsung ODYSSEY G5 LS27CG550EWX 27" 165Hz QHD Curved Gaming Monitor
Samsung ODYSSEY G5 LS27CG550EWX 27" 165Hz QHD Curved Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Samsung ODYSSEY G5 LS27CG550EWX 27" 165Hz QHD Curved Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 Inch
Display TypeLED
Panel TypeVA
ResolutionQHD (2,560 x 1,440)
Viewing Angle178°/178°
BrightnessBrightness (Typical): 300 cd/㎡ Brightness (Min): 200 cd/㎡
Brightness (Typical)300 cd/㎡ Brightness (Min)
Contrast Ratio1,000:1(Typ.)
1,0001(Typ.)
Refresh Rate165Hz
Color SupportMax 16.7M
Response Time1ms (MPRT)
HDRHDR10
Curvature1000R
Video Features
Color Temperature Selection10~40 ℃
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
HDCP2.2
Audio Features
Speaker (Built In)No
Connectivity
Display Port1 x DP1.4
HDMI1x HDMI 2.0
Mechanical Design
Tilt-2 ~ 18
Vesa Wall Mount75 x 75
Physical Specification
ColorBlack
DimensionSet Dimension with Stand (WxHxD) (mm) 616.6 x 477.4 x 272.6 mm Set Dimension without Stand (WxHxD) (mm) 614.6 x 382.8 x 120.0 mm
WeightSet Weight with Stand: 4.1 kg Set Weight without Stand: 3.7 kg
Set Weight with Stand4.1 kg Set Weight without Stand
Power
TypeExternal Adaptor
VoltageAC 100~240V