Samsung ODYSSEY G4 LS27BG400EWX 27" 240Hz IPS FHD Gaming Monitor
Samsung ODYSSEY G4 LS27BG400EWX 27" 240Hz IPS FHD Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Samsung ODYSSEY G4 LS27BG400EWX 27" 240Hz IPS FHD Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 Inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionFull HD ( 1920 x 1080)
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178°/178°
BrightnessBrightness (Typical): 400 cd/㎡ Brightness (Min): 320 cd/㎡
Brightness (Typical)400 cd/㎡ Brightness (Min)
Contrast Ratio1,000:1(Typ.)
1,0001(Typ.)
Refresh Rate240Hz
Color SupportMax 16.7M
Color Gamut99%
Response Time1ms (GTG)
CurvatureFlat
Video Features
Color Temperature Selection10~40 ℃
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
HDCP2.2
Audio Features
Speaker (Built In)No
Connectivity
Display Port1 x DP
HDMI1x HDMI 2.2
Mechanical Design
Tilt-3.0°(±2.0°) ~ +22.0°(±2.0°)
Swivel-15.0°(±2.0°) ~ +15.0°(±2.0°)
Pivot-92.0°(±2.0°) ~ +92.0°(±2.0°)
Height Adjustment120.0±5.0mm
Vesa Wall Mount100 x 100
Physical Specification
ColorBlack
DimensionSet Dimension with Stand (WxHxD): 614.7 x 571.1 x 244.8 mm Set Dimension without Stand (WxHxD): 614.7 x 376.6 x 85.4 mm Package Dimension (WxHxD): 685.0 x 168.0 x 469.0 mm
Set Dimension with Stand (WxHxD)614.7 x 571.1 x 244.8 mm Set Dimension without Stand (WxHxD)
WeightSet Weight with Stand: 5.3 kg Set Weight without Stand: 3.6 kg
Set Weight with Stand5.3 kg Set Weight without Stand
Power
TypeExternal Adaptor
Power ConsumptionPower Consumption (Typ): 21.0 W Power Consumption (DPMS): 0.50 W Power Consumption (Off Mode): 0.30 W Power Consumption (Yearly): 31 kWh/year
Power Consumption (Typ)21.0 W Power Consumption (DPMS)
VoltageAC 100~240V