Samsung LS27D300GAW 27" 100Hz FHD IPS Monitor
Samsung LS27D300GAW 27" 100Hz FHD IPS Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Samsung LS27D300GAW 27" 100Hz FHD IPS Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 Inch (68.6 cm)
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920 x 1080)
Viewing Angle178°/178°
BrightnessBrightness (Typical): 250cd/㎡ Brightness (Min): 200 cd/㎡
Brightness (Typical)250cd/㎡ Brightness (Min)
Contrast Ratio1000:1(Typical)
10001(Typical)
Refresh RateMax 100Hz
Color SupportMax 16.7M
Color Gamut72% (CIE 1931)
Response Time5 (GTG)
CurvatureFlat
Low Blue LightYes
HDCPHDCP Version (HDMI): 1.4
HDCP Version (HDMI)1.4
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
HDMI1x HDMI 1.4
D-Sub1x D-Sub
Mechanical Design
Tilt-2.0˚(±2.0˚)~21.0˚(±2.0˚)
Vesa Wall Mount100 x 100mm
Physical Specification
ColorBlack
Set Dimension with Stand (WxHxD)61.27 cm x 47 cm x 20.04 cm Set Dimension without Stand (WxHxD)
WeightSet Weight with Stand: 2.9 kg Set Weight without Stand: 2.4 kg
Set Weight with Stand2.9 kg Set Weight without Stand
Power
TypeExternal Adaptor
Power Consumption25W
VoltageAC 100~240V