
Philips Evnia 27M2N8500 27" 360Hz QD OLED Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON361882268
৳119,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Philips Evnia 27M2N8500 27" 360Hz QD OLED Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 26.5 inch / 67.3 cm |
| Display Type | LED |
| Panel Type | QD OLED |
| Resolution | 2K QHD (2560 x 1440) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 110.84 PPI |
| Pixel pitch(MM) | 0.2292x0.2292mm |
| Display Surface | Anti-reflection, 2H |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º (H)/178º (V) @ C/R > 10000 |
| Brightness | SDR: 250 (APL 100%) nit, HDR: 450 |
| SDR | 250 (APL 100%) nit, HDR |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 (Typical) |
| 1,500,000 | 1 (Typical) |
| Refresh Rate | 360 Hz |
| Color Support | 1.07 M (10 bit) |
| Color Gamut | DCI-P3:98.5%, sRGB: 147.5%, NTSC 120%, Adobe RGB 118% |
| DCI-P3 | 98.5%, sRGB |
| Response Time | 0.03 ms (GTG) |
| HDR | DisplayHDR True Black 400 certified |
| Curvature | Flat |
| Others Features | Picture enhancement: SmartImage game Scanning Frequency: 30 - 510K kHz (H) / 48 - 360 Hz (V) LowBlue Mode Delta E: < 2 (sRGB) EasyRead Ambiglow: 3-sided Stark Shadow Boost Pixel format: RGB Q-Stripe* Smart Sniper Clear MR Tier: 13000 Smart Crosshair: Yes Shadow Boost Smart MBR (MPRT) |
| Picture enhancement | SmartImage game Scanning Frequency |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | G-Sync Compatible |
| Free Sync Support | AMD FreeSync Premium Pro |
| HDCP | HDCP 1.4 (HDMI / DP), HDCP 2.2 (HDMI / DP) |
| Others | Adaptive sync Compatible |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 5 W x 2 |
| Connectivity | |
| Display Port | DP 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI 2.1 x 2 |
| USB Port(s) | USB-B upstream x1, USB-A downstream x2 (downstream with x1 fast charge B.C 1.2), USB 3.2 Gen 1 / 5 Gbps |
| Audio Jack | 1 x 3.5 mm Audio Out |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5/20 degree |
| Swivel | -/+ 20 degree |
| Height Adjustment | 130 mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington lock |
| Others | MultiView: PIP/PBP mode, 2x devices Plug & Play Compatibility: DDC/CI, Mac OS X,sRGB, Windows 11 / 10 |
| MultiView | PIP/PBP mode, 2x devices Plug & Play Compatibility |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Dimension | Packaging in mm (WxHxD): 780 x 455 x 141 mm Product without stand (mm): 609.3 x 357.7 x 61 mm Product with stand(max height): 609.3 x 513.7 x 274.5 mm |
| Packaging in mm (WxHxD) | 780 x 455 x 141 mm Product without stand (mm) |
| Weight | Product with packaging (kg): 11.01 kg Product with stand (kg): 6.00 kg Product without stand (kg): 7.35 kg |
| Product with packaging (kg) | 11.01 kg Product with stand (kg) |
| Power | |
| Type | Internal |
| Power Consumption | On mode: 29.8 W(typ) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.) |
| On mode | 29.8 W(typ) Standby mode |
| Voltage | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Others | Power LED indicator: Operation - White, Standby mode - White (blinking) |
| Power LED indicator | Operation - White, Standby mode - White (blinking) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








