Philips Evnia 27M2N8500 27" 360Hz QD OLED Gaming Monitor
Philips Evnia 27M2N8500 27" 360Hz QD OLED Gaming Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON361882268
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Philips Evnia 27M2N8500 27" 360Hz QD OLED Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size26.5 inch / 67.3 cm
Display TypeLED
Panel TypeQD OLED
Resolution2K QHD (2560 x 1440)
Pixels Per Inch (PPI)110.84 PPI
Pixel pitch(MM)0.2292x0.2292mm
Display SurfaceAnti-reflection, 2H
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (H)/178º (V) @ C/R > 10000
BrightnessSDR: 250 (APL 100%) nit, HDR: 450
SDR250 (APL 100%) nit, HDR
Contrast Ratio1,500,000:1 (Typical)
1,500,0001 (Typical)
Refresh Rate360 Hz
Color Support1.07 M (10 bit)
Color GamutDCI-P3:98.5%, sRGB: 147.5%, NTSC 120%, Adobe RGB 118%
DCI-P398.5%, sRGB
Response Time0.03 ms (GTG)
HDRDisplayHDR True Black 400 certified
CurvatureFlat
Others FeaturesPicture enhancement: SmartImage game Scanning Frequency: 30 - 510K kHz (H) / 48 - 360 Hz (V) LowBlue Mode Delta E: < 2 (sRGB) EasyRead Ambiglow: 3-sided Stark Shadow Boost Pixel format: RGB Q-Stripe* Smart Sniper Clear MR Tier: 13000 Smart Crosshair: Yes Shadow Boost Smart MBR (MPRT)
Picture enhancementSmartImage game Scanning Frequency
Low Blue LightYes
G-Sync SupportG-Sync Compatible
Free Sync SupportAMD FreeSync Premium Pro
HDCPHDCP 1.4 (HDMI / DP), HDCP 2.2 (HDMI / DP)
OthersAdaptive sync Compatible
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details5 W x 2
Connectivity
Display PortDP 1.4 x 1
HDMIHDMI 2.1 x 2
Audio Jack1 x 3.5 mm Audio Out
Mechanical Design
Tilt-5/20 degree
Swivel-/+ 20 degree
Height Adjustment130 mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
MultiViewPIP/PBP mode, 2x devices Plug & Play Compatibility
Physical Specification
ColorWhite
DimensionPackaging in mm (WxHxD): 780 x 455 x 141 mm Product without stand (mm): 609.3 x 357.7 x 61 mm Product with stand(max height): 609.3 x 513.7 x 274.5 mm
Packaging in mm (WxHxD)780 x 455 x 141 mm Product without stand (mm)
Product with packaging (kg)11.01 kg Product with stand (kg)
Power
TypeInternal
Power ConsumptionOn mode: 29.8 W(typ) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.)
On mode29.8 W(typ) Standby mode