Philips Evnia 27M2N5500 27" 2K QHD 180Hz Gaming Monitor
Philips Evnia 27M2N5500 27" 2K QHD 180Hz Gaming Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Philips Evnia 27M2N5500 27" 2K QHD 180Hz Gaming Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 inch
Display TypeW-LED
Panel TypeIPS
Resolution2560 x 1440
Pixels Per Inch (PPI)108.79 PPI
Pixel pitch(MM)0.2331 x 0.2331 mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (H)/178º (V)
Brightness350 cd/m²
Contrast Ratio1200:1
12001
Refresh Rate180Hz
Color Support16.7 M
Color GamutNTSC 107%*, sRGB 122%*, Adobe RGB 90.4%
Response Time1ms GTG
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
HDCPHDCP 2.2 (HDMI / DP)
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 x 1
HDMIHDMI 2.0 x 2
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt-5/20 degree
Swivel-/+ 30 degree
Pivot-/+ 90 degree
Height Adjustment130 mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionProduct with stand(max height): 614 x 519 x 261mm Product without stand (mm): 614 x 368 x 60 mm
Product with stand(max height)614 x 519 x 261mm Product without stand (mm)
WeightProduct with stand (kg): 5.68 kg Product without stand (kg): 3.86 kg
Product with stand (kg)5.68 kg Product without stand (kg)
Power
TypeExternal
Power ConsumptionOn mode: 29.8 W(typ) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.)
On mode29.8 W(typ) Standby mode