Philips Creator Series 27E2F7901 27" 4K UHD Professional Monitor
Philips Creator Series 27E2F7901 27" 4K UHD Professional Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Philips Creator Series 27E2F7901 27" 4K UHD Professional Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 inch
Display TypeW-LED
Panel TypeIPS black technology
Resolution3840 x 2160
Pixels Per Inch (PPI)163.18 PPI
Pixel pitch(MM)0.1554 x 0.1554 mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (H)/178º (V)
Brightness400 cd/m²
Contrast RatioContrast ratio (typical): 2000:1 SmartContrast: 80,000,000:1
Contrast ratio (typical)2000
Refresh Rate60Hz
Color Support1.07 billion
Response Time4ms GTG
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
Free Sync SupportYes
HDCPHDCP 1.4 (HDMI / DisplayPort / USB-C), HDCP 2.2 (HDMI / DisplayPort / USB-C)
Audio Features
Speaker (Built In)N/A
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.4 x 1
HDMIHDMI 2.0 x 1
USB Type-CUSB-C x 1 (upstream, DP Alt mode, Data, Power Delivery up to 96W)
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt-5/20 degree
Swivel-/+ 45 degree
Pivot-/+ 90 degree
Height Adjustment130 mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionProduct with stand (max height): 614 x 568 x 200 mm Product without stand (mm): 614 x 355 x 38 mm
Product with stand (max height)614 x 568 x 200 mm Product without stand (mm)
WeightProduct with stand (kg): 5.38 kg Product without stand (kg): 4.05 kg
Product with stand (kg)5.38 kg Product without stand (kg)
Power
TypeExternal
Power ConsumptionOn mode: 26.6 W (typ.) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.)
On mode26.6 W (typ.) Standby mode