
Philips Creator Series 27E2F7901 27" 4K UHD Professional Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON695981822
৳85,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Philips Creator Series 27E2F7901 27" 4K UHD Professional Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | W-LED |
| Panel Type | IPS black technology |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Pixels Per Inch (PPI) | 163.18 PPI |
| Pixel pitch(MM) | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º (H)/178º (V) |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Contrast Ratio | Contrast ratio (typical): 2000:1 SmartContrast: 80,000,000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 2000 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Support | 1.07 billion |
| Response Time | 4ms GTG |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | HDCP 1.4 (HDMI / DisplayPort / USB-C), HDCP 2.2 (HDMI / DisplayPort / USB-C) |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI 2.0 x 1 |
| USB Type-C | USB-C x 1 (upstream, DP Alt mode, Data, Power Delivery up to 96W) |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5/20 degree |
| Swivel | -/+ 45 degree |
| Pivot | -/+ 90 degree |
| Height Adjustment | 130 mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Product with stand (max height): 614 x 568 x 200 mm Product without stand (mm): 614 x 355 x 38 mm |
| Product with stand (max height) | 614 x 568 x 200 mm Product without stand (mm) |
| Weight | Product with stand (kg): 5.38 kg Product without stand (kg): 4.05 kg |
| Product with stand (kg) | 5.38 kg Product without stand (kg) |
| Power | |
| Type | External |
| Power Consumption | On mode: 26.6 W (typ.) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.) |
| On mode | 26.6 W (typ.) Standby mode |
| Voltage | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years |








