Philips 34B2U6603CH 34" 120Hz 2K QHD UltraWide Curved Monitor
Philips 34B2U6603CH 34" 120Hz 2K QHD UltraWide Curved Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Philips 34B2U6603CH 34" 120Hz 2K QHD UltraWide Curved Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size34 cinch
Display TypeLED
Panel TypeVA
Resolution2K QHD (3440 x 1440)
Pixels Per Inch (PPI)110 PPI
Pixel pitch(MM)0.23175 x 0.23175 mm
Display SurfaceAnti-Glare, 3H
Aspect Ratio21:9
219
Viewing Angle178º (H)/178º (V) @ C/R > 10
Brightness450 nits (SDR), 550 nits (DHR) cd/m²
Contrast RatioTypical: 4000:1 SmartContrast: 50,000,000:1
Typical4000
Refresh Rate120Hz
Color Support16.7 M (8 bit)
Color GamutNTSC area: 101%,sRGB area: 120%
NTSC area101%,sRGB area
Response Time4ms (GTG)
CurvatureCurved
Others FeaturesPicture enhancement: SmartImage game Scanning Frequency: 30 - 190 kHz (H) / 48 - 120 Hz (V) Delta E: < 2 (for sRGB) SmartUniformity: 93%-105% HDR: Supported VESA HDR 400 EyeSafe sRGB LowBlue Mode lueSoftB EasyRead Adaptive sync
Picture enhancementSmartImage game Scanning Frequency
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
HDCPHDCP: HDCP 1.4 (HDMI / DisplayPort /Thunderbolt); HDCP 2.2 (HDMI / DisplayPort /Thunderbolt)
HDCPHDCP 1.4 (HDMI / DisplayPort /Thunderbolt); HDCP 2.2 (HDMI / DisplayPort /Thunderbolt)
Camera (Built In)Built-in webcam: Pop-up 5.0-megapixel camera
Built-in webcamPop-up 5.0-megapixel camera
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details5 W x 2
Microphone (Built In)Yes
Connectivity
Display PortDP 1.4 x 1
HDMIHDMI 2.0 x 2
USB Port(s)4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps; downstream)
USB Type-C1 x Thunderbolt 4.0 (Type-C; Gen 2; 10 Gbps; upstream; 100W; DP Alt Mode) 1 x Thunderbolt 4.0 (Type C; Gen 2; 10 Gbps; downstream; 45W)
Audio Jack1 x 3.5 mm Audio Out (audio out/mic in combo)
Others1 x Ethernet RJ45 (2.5 Gbps; Wake-on-LAN) High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2
Mechanical Design
Tilt-5/30 degree
Swivel-/+180 degree
Height Adjustment180 mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPackaging in mm (WxHxD): 980 x 525 x 188 mm Product without stand (mm): 807 x 369 x 112 mm Product with stand(max height): 807 x 575 x 281 mm
Packaging in mm (WxHxD)980 x 525 x 188 mm Product without stand (mm)
Product with packaging (kg)11.15 kg Product with stand (kg)
Power
TypeExternal
Power ConsumptionOn mode: 31.59 W (typ.) (EnergyStar test method) Standby mode: 0.4 W (typ.) ECO mode: 26.6 W (typ.)
On mode31.59 W (typ.) (EnergyStar test method) Standby mode