Philips 27E2N1500 27" 120Hz 2K QHD IPS LED Monitor
Philips 27E2N1500 27" 120Hz 2K QHD IPS LED Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Philips 27E2N1500 27" 120Hz 2K QHD IPS LED Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
Resolution2K QHD (2560 x 1440)
Pixels Per Inch (PPI)108.79 PPI
Pixel pitch(MM)0.2331 x 0.2331 mm
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (H)/178º (V)
Brightness250 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate120Hz
Color Support16.7 M
Response Time4ms (GTG)
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
HDCP1.4 (HDMI)
OtherssRGB EasyRead Adaptive Sync Picture enhancement: SmartImage game
sRGB EasyRead Adaptive Sync Picture enhancementSmartImage game
Connectivity
Display PortDP 1.2 x 1
HDMIHDMI 2.0 x 1
OthersSync Input: Separate Sync, Sync of Green
Sync InputSeparate Sync, Sync of Green
Mechanical Design
Tilt-5/20 degree
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionProduct with stand in inch: 614 x 457 x 200 mm inch Product without stand (mm): 614 x 363 x 35 mm Packaging in mm (WxHxD): 690 x 420 x 126 mm
Product with stand in inch614 x 457 x 200 mm inch Product without stand (mm)
Product with stand (kg)3.18 kg Product without stand (kg)
Power
TypeExternal
Power ConsumptionOn mode: 25.6 W (typ.) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.)
On mode25.6 W (typ.) Standby mode