Philips 27E1N1800A 27" 4K UHD IPS LED Monitor
Philips 27E1N1800A 27" 4K UHD IPS LED Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Philips 27E1N1800A 27" 4K UHD IPS LED Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size27 inch
Display TypeW-LED
Panel TypeIPS
Resolution3840 x 2160
Pixels Per Inch (PPI)163PPI
Pixel pitch(MM)0.155 x 0.155mm
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (H)/178º (V)
Brightness350 cd/m²
Contrast Ratio1000:1
10001
Refresh Rate60Hz
Color Support1.07 billion
Response Time4ms GTG
HDRHDR 10
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details3 W x 2
Connectivity
Display PortDisplayPort x 1
HDMIHDMI x 2
Audio JackYes
OthersHDCP: HDCP 2.2 (HDMI / DP)
HDCPHDCP 2.2 (HDMI / DP)
Mechanical Design
Tilt-5/20 degree
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionProduct with stand (mm): 613 x 461 x 192 mm Product without stand (mm): 613 x 368 x 45 mm
Product with stand (mm)613 x 461 x 192 mm Product without stand (mm)
WeightProduct with stand (kg): 4.78 kg Product without stand (kg): 4.18 kg
Product with stand (kg)4.78 kg Product without stand (kg)
Power
TypeExternal
Power ConsumptionOn mode: 20.3 W(typ) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.)
On mode20.3 W(typ) Standby mode