
Philips 24E2N1100 24" 100Hz FHD IPS LED Monitor Price in Bangladesh
Product Code: MON734778454
৳16,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Philips 24E2N1100 24" 100Hz FHD IPS LED Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
| Display Features | |
| Display Size | 23.8 inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Pixels Per Inch (PPI) | 92.56 PPI |
| Pixel pitch(MM) | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display Surface | Anti-glare 3H display |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| 16 | 9 |
| Viewing Angle | 178º (H)/178º (V) |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| 1300 | 1 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Color Support | 16.7 M |
| Response Time | 4ms (GTG) |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| G-Sync Support | Adaptive Sync |
| Free Sync Support | Yes |
| HDCP | 1.4 (HDMI) |
| Others | sRGB EasyRead Picture enhancement: SmartImage game |
| sRGB EasyRead Picture enhancement | SmartImage game |
| Connectivity | |
| VGA | 1x VGA |
| HDMI | 1x HDMI1.4 |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5/20 degree |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington lock |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimension | Product with stand(max height): 541 x 416 x 180mm Product without stand (mm): 541 x 322 x 34 mm Packaging in mm (WxHxD): 610 x 378 x 126 mm Weight |
| Product with stand(max height) | 541 x 416 x 180mm Product without stand (mm) |
| Weight | Product with stand (kg): 2.49 kg Product without stand (kg): 2.22 kg Product with packaging (kg): 4.53 kg |
| Product with stand (kg) | 2.49 kg Product without stand (kg) |
| Power | |
| Type | External |
| Power Consumption | On mode: 17.6 W (typ.) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.) |
| On mode | 17.6 W (typ.) Standby mode |
| Voltage | 100-240VAC, 50-60Hz |
| Others | Power LED indicator: Operation - White, Standby mode - White (blinking) |
| Power LED indicator | Operation - White, Standby mode - White (blinking) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |








