Philips 24E2N1100 24" 100Hz FHD IPS LED Monitor
Philips 24E2N1100 24" 100Hz FHD IPS LED Monitor Price in Bangladesh
Key Features
Model: Philips 24E2N1100 24" 100Hz FHD IPS LED Monitor Resolution: Not specified Display: Not specified Refresh Rate: Not specified Ports: Not specified Features: None
Specification
Display Features
Display Size23.8 inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920 x 1080)
Pixels Per Inch (PPI)92.56 PPI
Pixel pitch(MM)0.2745 x 0.2745 mm
Display SurfaceAnti-glare 3H display
Aspect Ratio16:9
169
Viewing Angle178º (H)/178º (V)
Brightness250 cd/m²
Contrast Ratio1300:1
13001
Refresh Rate100Hz
Color Support16.7 M
Response Time4ms (GTG)
CurvatureFlat
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportAdaptive Sync
Free Sync SupportYes
HDCP1.4 (HDMI)
OtherssRGB EasyRead Picture enhancement: SmartImage game
sRGB EasyRead Picture enhancementSmartImage game
Connectivity
VGA1x VGA
HDMI1x HDMI1.4
Mechanical Design
Tilt-5/20 degree
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionProduct with stand(max height): 541 x 416 x 180mm Product without stand (mm): 541 x 322 x 34 mm Packaging in mm (WxHxD): 610 x 378 x 126 mm Weight
Product with stand(max height)541 x 416 x 180mm Product without stand (mm)
Product with stand (kg)2.49 kg Product without stand (kg)
Power
TypeExternal
Power ConsumptionOn mode: 17.6 W (typ.) Standby mode: 0.5 W (typ.) Off mode: 0.3 W (typ.)
On mode17.6 W (typ.) Standby mode